تبلیغات
میثاق - اظهار نظر مراجع تقلید در خصوص کمک به سیل زدگان پاکستان
 
میثاق
دفتر راویان جوان و ارتباط و تبادل اطلاعات با راویان جوان
درباره وبلاگ


گفتند از عشق بنویس ، نوشتم
گفتند از محبت بنویس ، نوشتم
گفتند از صفا بنویس ، نوشتم
گفتند از صمیمیت بنویس ، نوشتم
گفتند از مردانگی بنویس......
قلم ازدستم افتاد و التماس کرد و گفت :
می دانی جوهره اش چیه ؟!
گفتم نه
گفت : دو دنیا عشق ، صفا و محبت و صمیمیت
دیدم نمیشه تنها نوشت ، گفتم بیاییم هم نوا بشویم
که این کوچه ها ، دیوار ندارد
ما راویان جوانیم که برای تبادل اطلاعات آماده ایم

مدیر وبلاگ : راویان جوان
مطالب اخیر

كمك 50 هزار دلاری آیت‌الله مكارم‌شیرازی به مردم سیل‌زده پاكستان

و همچنین اجازه مصرف ثلث سهم امام (ع) برای کمک به سیل زدگان پاکستان

به گزارش رحماء آیت‌الله ناصر مكارم‌شیرازی بعد از ظهر دوشنبه در دیدار با سفیر پاكستان در ایران به وقوع سیل در این كشور اشاره كرد و گفت: این اتفاق یك فاجعه عظیم است و بنده نیز از این موضوع بسیار متأسفم.

وی ادامه داد: بنده شب و روز متوالی به فكر مردم پاكستان بوده و این سیل‌زدگان از فكرم بیرون نمی‌روند.

این مرجع تقلید بیان داشت: سیل پاكستان فاجعه‌ای بسیار وسیع و گسترده است و بر همه مسلمانان و آزادگان دنیا لازم است كه به كمك برادران و خواهران پاكستانی بشتابند.

آیت‌الله مكارم‌شیرازی تاكید كرد: اگر الان به كمك مردم پاكستان نیاییم پس كی می‌خواهیم به كمك مردم شتافته و آنها را از این وضعیت نجات دهیم.

وی افزود: ما برای شما دعا می‌كنیم و از خداوند می‌خواهیم تا آثار این فاجعه هر چه زودتر برچیده شود و دیگر این اتفاقات برای مردم پاكستان رخ ندهد.

*تاسف مردم پاكستان موجب تاسف ما می‌شود

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: آنچه موجب تاسف شما است موجب تاسف ما نیز می‌شود و خوشبختی شما نیز موجب خوشبختی ما می‌شود.

آیت‌الله مكارم ‌شیرازی گفت: یقین بدانید كه ما در مسائلی كه واقع شده شریكیم و تلاش خواهیم كرد تا مسئولیت خود را در برابر این فاجعه به درستی انجام دهیم.

وی ضمن تاكید بر كمك به مردم پاكستان خاطرنشان كرد: بنده مبلغ 50 هزار دلار به مردم سیل‌زده پاكستان كمك می‌كنم و سفارش می‌كنم تا مردم نیز بخشی از وجوهات شرعی خود را به این كار اختصاص دهند.

این مرجع تقلید یادآور شد: بنده هر روز بعد از نماز عصر در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) سخنرانی دارم كه در این مورد نیز فردا با مردم سخن می‌گویم.

وی ادامه داد: رسانه‌ها نیز این سخنان را انعكاس می‌دهند كه امید است مردم ایران با كمك‌های خود در رفع مشكلات پاكستان بكوشند.
آیت‌الله مكارم‌شیرازی اضافه كرد: امیدوارم همه كشورهای اسلامی احساس مسئولیت كرده و عظیم بودن این فاجعه را مد نظر داشته و كمك‌های خود را اهدا كنند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: كسانی كه دم از حقوق بشر می‌زنند احساس مسئولیت كنند و تنها به اظهار تاسف قناعت نكنند.

وی تصریح كرد: این كشورها نباید تنها قول دهند بلكه باید به قول‌های خود نیز عمل كرده تا شاهد رفع مشكلات مردم مظلوم باشیم.
آیت‌الله مكارم‌شیرازی ضمن ابراز سلام به مردم پاكستان یادآور شد: مردم پاكستان ما را در غم خود شریك بدانند و با تمام توان در رفع مشكلات آنها تلاش می‌كنیم.

این مرجع تقلید بیان داشت: از دولتمردان پاكستان نیز می‌خواهم تا مجالی به تروریست‌ها ندهند تا آنها با برخی سخنان اختلاف‌افكنی میان دو كشور دوست و همسایه داشته باشند.

وی اظهار داشت: ما با پاكستان از جنبه‌های مختلفی نقاط مشترك داریم و سزاوار است در دنیای طوفانی امروز در كنار هم متحد بوده و اجازه ندهیم افراد فاسد این اتحاد را خدشه‌دار كنند.

اجازه مصرف ثلث سهم امام (ع) برای کمک به سیل زدگان پاکستان

به گزارش رحماء در پی وقوع سیل در کشور مسلمان پاکستان و تلفات و خسارات جانی و مالی فراوانی که به مردم مسلمان آن کشور وارد آمده، دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، ضمن ابراز تاسف شدید و همد‌ردی با خانواده‌های داغدار و سانحه دیده، با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: این مرجع تقلید شیعه اجازه مصرف یک سوم سهم مبارک امام (ع) را برای کمک به این امر انسانی و اسلامی صادر کرده و  اظهار داشته است که مومنان می توانند از راه‌های مورد اعتماد، کمک های خود را برای سانحه‌دیدگان ارسال نمایند.

پیام آیت الله موسوی اردبیلی برای کمک به سیل‏زدگان پاکستان

به گزارش رحماء متن پیام حضرت آیت الله موسوی اردبیلی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

و به نستعین و صلی الله علی سیدنا محمد وآله الطیبین الطاهرین

انا لله و انا الیه الراجعون

خبر درگذشت بیش از هزار نفر از برادران و خواهران ایمانی در پاکستان و آواره شدن بیش از بیست میلون نفر در اثر حادثه سیل اخیر موجب تاثر و تالم خاطر بسیار گردید. متاسفانه در این واقعه که ابعاد آن رو به گسترش است، علاوه بر آنکه تعداد کثیری جان باخته اند، گروه فراوانی مصدوم و مجروح گشته‏اند و افراد بیشتری  کاشانه و اموال خود را از دست داده اند. از رب جلیل برای مصدومان و مجروحان ، شفا و صحت کامل و برای مالباختگان و بی کاشانه شدگان، گشایش در امور و وسعت رزق و برای جانباختگان آمرزش و برای بازماندگانشان صبر جمیل و اجر جزیل مسآلت دارم.

باید توجه داشت که هر واقعه، اعم از تلخ و شیرین که در این دار دنیا روی می دهد، آزمونی است الهی که می تواند وسیله‏ای از وسایل ارتقای درجات یا خدای ناخواسته سببی از اسباب فروکاسته شدن منزلت افراد باشد.

حادثه سیل اخیر که برابر اخبار واصله مع الاسف علاوه بر پاکستان جان و مال مردمانی در بلاد دیگر را نیز تهدید می کند، از سنت الهیه ابتلا مستثنا نیست. اینک در آستانه ماه مبارک رمضان ، همه ما در حال آزمونی عظیم هستیم. خداوند رحمان و ارواح رسولان و شهیدان و نیز فرشتگان، ناظر اعمال ما هستند: «اعملوا فسیری الله علیکم و رسوله والمؤمنون»(توبه / 94) ؛ می‏نگرند که آیا از غم همنوعان خویش غمناکیم و از توان و امکانات خویش برای یاری رسانی به آنها بهره می‏گیریم یا خدای ناخواسته همدردی و همکاری با آنان نداریم و مبادا که چنین باشیم.

این حدیث شریف نبوی که «من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین، فلیس منهم» هشداری برای همه ماست که باید همواره، بویژه در شرایط دشواری مانند وضعیت کنونی پاکستان، در اندیشه دیگران باشیم. ما از روایات شریف می آموزیم این حس همدردی نه تنها در برابر غم و اندوه مسلمانان باشد، بلکه مسلمین نسبت به هیچ مددجویی نباید بی تفاوت باشند.

اینک که خویش را برای روزه داری و شب زنده داری ماه مبارک رمضان و درک فضیلت لیله قدر آن مهیا می کنیم، باید از وظیفه مذهبی، دینی و انسانی خود که دستگیری از سیل زدگان و مصیبت دیدگان، در حد توان و امکانات خویش است، غفلت نکنیم و ضمن انجام تکلیف، خویشتن را مشمول الطاف خاصه الهیه سازیم.

دولت‏های جهان و سازمان‏های امدادرسان بین المللی عموما و کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی خصوصا در برابر ملت مظلوم پاکستان و سایر مردم مصیبت دیده از سیل سهمگین اخیر وظایفی دارند که امیدوارم بدون فوت وقت، نقش خویش را ایفا کنند، اما اگر عمل آنان وافی و کافی نباشد، مسقط تکلیف از عهده دیگران نیست و تا زمانی که اطمینان به کفایت امدادها و اقدامات دیگران حاصل نشود عموم مومنین در حد امکانات مکلف به امداد رسانی هستند و مجازند از وجوهات شرعیه، با رعایت موازین مربوطه، در این راه استفاده کنند و ان شاالله بری‏الذمه و مأجور خواهند بود و در صورت ترک این تکلیف الهی، العیاذبالله القدیر، معاقب خواهند بود.

این جانب ضمن ابراز ارادت به علما و فضلای جهان اسلام و ائمه جمعه و جماعات، و تمنای دعای خیر از آنان در این ایام روحانی رمضان المبارک، از آنان تقاضا دارم در خطب و مواعظ رمضانیه خویش وظایف دینی مسلمانان در برابر همکیشان، همچنین تعهدات اخلاقی و انسانی آنان در برابر سایر همنوعان را یادآوری فرمایند و مخاطبان را در تعاون بر خیر و کمک رسانی به سیل زدگان پاکستان و بلاد همجوار ترغیب نمایند.

غفر الله لنا و لکم

سید عبدالکریم موسوی اردبیلی

سوم رمضان المبارک 1431

نوع مطلب : سیاسی میثاق، فرهنگی میثاق، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :