میثاق
دفتر راویان جوان و ارتباط و تبادل اطلاعات با راویان جوان
درباره وبلاگ


گفتند از عشق بنویس ، نوشتم
گفتند از محبت بنویس ، نوشتم
گفتند از صفا بنویس ، نوشتم
گفتند از صمیمیت بنویس ، نوشتم
گفتند از مردانگی بنویس......
قلم ازدستم افتاد و التماس کرد و گفت :
می دانی جوهره اش چیه ؟!
گفتم نه
گفت : دو دنیا عشق ، صفا و محبت و صمیمیت
دیدم نمیشه تنها نوشت ، گفتم بیاییم هم نوا بشویم
که این کوچه ها ، دیوار ندارد
ما راویان جوانیم که برای تبادل اطلاعات آماده ایم

مدیر وبلاگ : راویان جوان
مطالب اخیر
شنبه 3 مهر 1389 :: نویسنده : خالقی
یاد باد آن روزگاران یاد باد . . .شرحی بر هشت سال جنگ را در ادامه مطلب بخوانید.


چرا جنگ هشت سال به طول انجامید؟

نویسنده: ابوالفضل مستغیثی

این که کمی بیش از نیمی از جمعیت کشور را جوانان زیر 25 سال تشکیل می دهند، با توجه به اهمیتی که دوران دفاع مقدس در تاریخ معاصر ایران دارد ونیز این که بسیاری از جوانان و نسل سوم انقلا ب کمتر خاطره ای از دوران جنگ تحمیلی دارند، نیاز به بررسی بیشتر و روشن نمودن اذهان وافکار این قشر نسبت به وقایع و حقایق این دوران بیش از بیش آشکار می گردد.
ما در این مقاله بیشتر سعی می کنیم به این مساله بپردازیم که چرا جنگ هشت سال به طول انجامید؟ و چرا پس از آزاد سازی خرمشهر ایران حاضر به پذیرش آتش بس نشد؟
مقاله حاضر به چهار بخش تقسیم گردیده است. ابتدا به چگونگی تجاوز عراق به ایران به طور خلا صه خواهیم پرداخت. در بخش دوم کمی راجع به مقاومت شجاعانه مردم ونیروهای مسلح جمهوری اسلا می می پردازیم. سپس از آزاد سازی خرمشهر و آن پیروزی غرورآفرین یادی خواهیم کرد و در بخش پایانی نیز به مساله اصلی مورد بحث یعنی ادامه جنگ می پردازیم. امید آن که مقبول خوانندگان باشد.

بخش اول: آغاز جنگ
در واپسین روزهای شهریور ماه 1359 در حالی که اکثریت مردم ایران در تکاپوی خرید لوازم مدرسه برای فرزندان خود بودند، در مرزهای ایران و عراق خبرهائی بود. درگیری های پراکنده و رجزخوانی سیاسی طرف عراقی و ... اما هنوز کسی در داخل ایران این اخبار و تهدیدها را جدی نمی گرفت. کمتر ایرانی به ذهنش خطور می کرد که عراقی که در طول سالیان متمادی در برابر دولت ایران نمی توانست قدرت نمائی کند وجرات چپ نگاه کردن به ایران را هم نداشت، به یک باره با گستاخی دچار توهم حمله به ایران گردد!
اما این چنین شد، صدام دیکتاتور عراق با توجه به برداشت های ذهنی خود و نیز تشویق قدرت های خارجی سرانجام تاب مقاومت را از دست داده و باحمله به ایران با ادعای آزادی سرزمین های عرب و نجات قوم عرب از دست فارسیان! خود را فرشته نجات اعراب و مظهر قدرت آنان نشان دهد.
به دنبال شلیک یک گلوله تانک تی 72 در پادگان بعقوبه، ساعت 11 صبح روز 31 شهریور 1359به سیله صدام و به دنبال آن حملا ت هوائی به شهرهای داخلی ومرزی جمهوری اسلا می، تلا ش همه جانبه نیروهای زمینی عراق نیز آغاز گردید و مواضع و تاسیسات نظامی و غیر نظامی ایران در نزدیکی مرز زیر آتش سنگین نیروهای عراق قرار گرفت. فرودگاه مهرآباد هم توسط سه فروند میگ 23 عراقی حوالی ساعت 14/30 بمباران شد و لشکرهای عراقی در مناطق مهران و بستان حرکت خود را آغاز کردند.
آری! تجاوزی دیگر به مملکت ایران صورت پذیرفت، اما سال ها کسی در دنیا این موضوع (تجاوز به ایران) را نپذیرفت. زیرا با پذیرش این تجاوز ادعای حکومتی انقلا بی پذیرفته می شد که درمیان دولت ها هنوز هیچ دوستی نداشت!

مرحله دوم: آغاز دفاع و مقاومت دلیرانه
حمله عراق با بهت مردم ایران همراه بود، غرور ملی شکسته شد و مردم هنوز باور نداشتند که عراق به این راحتی به ایران حمله کند و به پیشروی ادامه دهد. ارتش ساماندهی گذشته را نداشت، ژاندارمری نیز وضعی بهتر از ارتش نداشت، بیشتر پادگان ها تقریبا خالی بودند، سپاه نیز نهاد نوپائی بود که هنوز نمی شد روی آنها حسابی باز کرد. علا وه بر این مشکلا ت و درگیری های داخلی در کردستان و ترکمن صحرا نیز مزید بر علت گردیده بود.
در حالی که عراق با 9 لشکر از 12 لشکر خود به ایران حمله کرده بود واز لحاظ تبلیغاتی نیز یک فرستنده رادیوئی به نام جبهه آزادی بخش خوزستان را به کار انداخته بود، استعداد نیروهای ایرانی مستقر در مرز در مجموع کمتر از یک تیپ عراقی بود!
با این وجود بسیاری از مردم و حتی مسوولین می پنداشتند که همین مقدار نیرو نیز می تواند عراقی ها را به عقب براند! در آن روزها در بیشتر پاسگاه های مرزی ایران حدود 10 نفر مستقر بودند که تنها مجهز به جنگ افزارهای سبک بودند. با چنین برتری نسبی عراق در زمین باز و بدون موانع طبیعی و مصنوعی بایستی بتواند بیش از 5 کیلومتر در ساعت پیشروی کند. یعنی ظرف چند ساعت به حاشیه خرمشهر رسیده و به چند روزه آن را اشغال نماید. ولی در عمل نیروهای عراقی تا 10 روز نتوانستند به حاشیه خارجی خرمشهر برسند و بیش از یک ماه نیز پشت درهای خرمشهر ماندند. از همان روزهای اول حمله عراق به ایران مقاومت آغاز گردید. به فاصله یک روز از حمله عراق به ایران، در اولین قدم نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلا می ایران با بمباران گسترده مواضع و تاسیسات عراق به صدام نشان داد که در مورد قدرت ارتش ایران و مدیریت آن اشتباه قضاوت کرده است. سخنان امام خمینی (ره) نیز با ایجاد آرامش و وحدمت میان اقشار مختلف مردم، بسیار کارا و موثر بود.
بی تردید باید گفت که مقاومت دلیرانه جمعی از نیروهای لشکر 92، عده ای از تکاوران نیروی دریایی، اعضای شهربانی و ژاندارمری و نیروهای مردمی خرمشهر در طول ایام محاصره این شهر جزو غرور آفرین ترین لحظات ایام دفاع مقدس می باشد. اما به هر حال با وجود مقاومت رشیدانه نیروها و مردم، خرمشهر سقوط کرد اما این دفاع نشان داد که صدام برای رسیدن به پیروزی بر ایران راه سختی را در پیش رو دارد

بخش سوم: آزاد سازی خرمشهر نقطه عطف جنگ
علی رغم سقوط خرمشهر و با وجود تمام مشکلا ت، رشادت های کلیه رزمندگان ارتشی و نیروهای مردمی حرکت شتابان دشمن را کند کرده و با این که هزاران کیلومتر از خاک ایران به اشغال متجاوزی درآمده بود، درایت و اندیشمندی فرماندهان نظامی، توجیه مقامات مملکتی، هماهنگی بیشتر نیروهای مسلح و درایت و رهبری امام خمینی (ره) و وحدت و همدلی مردم فرصت لا زم برای تدارک و سازماندهی نیروها، آمادگی، طرح ریزی ودر نهایت اجرای عملیات های پدافندی و آفندی به منظور باز پس گیری مناطق اشغالی ودر هم کوبیدن ماشین جنگی عراق فراهم نمود.
با شکست حصر آبادان و به خصوص پس از انتصاب شهید سرافراز امیر صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش این حرکت دو چندان شد و به دنبال این پایان یافتن محاصره آبادان تلا ش ها برای آزادسازی خرمشهر نیز آغاز شد.
عملیات بازپس گیری خرمشهر با نام بیت المقدس که از تاریخ 10 اردیبهشت 1361 به مدت 26 روز در جنوب غربی اهواز انجام گرفت یکی از درخشان ترین کارنامه های عملیاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلا می ایران علیه ارتش عراق به شمار می رود که افزون بر پایان دادن به 19ماه اشغال نظامی قسمتی از حساس ترین نقاط خوزستان ضربه ای قاطع به نیروهای عراق و توان و میل جنگجویی آنان وارد کرد. بی دلیل نبود که بیست روز از پایان این عملیات صدام تحت تاثیر ضربه کمرشکنی که این شکست بر ارتش وی وارد کرد و نیز به دلیل ترس از آسیب پذیری بیشتر در مقابل تهاجمات گسترده تر نیروهای ایرانی، در پوشش شعار صلح طلبی و لزوم آمادگی برای نبرد با اسرائیل به بهانه اشغال جنوب لبنان در آستانه تشکیل کنفرانس سران کشورهای غیر متعهد به صورت یک طرفه آتش بس اعلا م کرد و شکست خفت بار خود و به ویژه از دست دادن خرمشهر را یک عقب نشینی تاکتیکی عنوان کرد و جالب اینجا است که صدام پس ازآزادسازی خرمشهر از شدت ناراحتی بسیاری از افسران و فرماندهان عالی رتبه ارتش عراق را اعدام یا مجازات نمود

بخش چهارم: چرا پس از آزاد سازی خرمشهر جنگ ادامه یافت؟
پس از آزاد سازی خرمشهر این خوش بینی قوت گرفت که جنگ به زودی پایان می پذیرد، اما چنین نشد و جنگ شش سال دیگر هم ادامه یافت. امروزه برای بسیاری هنوز این سوال مطرح است که چرا به جنگی چنین هولناک و زیانبار زودتر پایان داده نشد؟
در این باره نظرات متفاوتی از سوی کارشناسان مسائل سیاسی و نظامی مطرح گردیده است. که در ادامه در مورد آنها بحث خواهیم کرد. صدام با چند برداشت غلط به ایران حمله کرد، اول این که قدرت ارتش ایران را با توجه به شرایط پس از انقلا ب دست کم محاسبه کرده بود، دوم توان ملی ایجاد شده به وسیله انقلا ب اسلا می را نادیده گرفته بود، سوم عرق ملی - مذهی ایرانیان را فراموش کرده بود و آن را چیزی معادل سابقه کوتاه عمر کشور خود می دانست ودیگر این که توان خود را دست بالا گرفته بود.
اما پس از آزاد سازی خرمشهر کمی به خود آمد! و طی علا میه ای که در تاریخ 10 ژوئن 1982 (20 خرداد 61) برای دبیرکل وقت سازمان ملل متحد ارسال کرد، آمادگی عراق را برای اجرای آتش بس اعلا م نمود تا با یک بازی سیاسی خود را صلح طلب و مقید به قوانین بین المللی نشان دهد واز طرف دیگر به قول معروف توپ را به زمین ایران بیندازد.
لیکن این که چرا در آن موقع ایران راضی به پذیرش آتش بس نشد دلا یلی دارد که در اینجا به طور خلا صه به برخی از آنها می پردازیم. اول این که معلوم نبود که با پذیرش آتش بس از سوی ایران، صدام پس از تجهیز دوباره ارتش خود بار دیگر به ایران حمله ور نشود، چنانچه پس از پایان جنگ با ایران، با اشغال کویت خوی تجاوزگرانه خود را نشان داد.
شواهدی که نشان می دهد صدام از همان ابتدای جنگ خود را برای حمله شیمیایی به ایران آماده می کرده نیز موید این نظریه است. دیگر این که جامعه جهانی در آن روز (پس از آزاد سازی خرمشهر) عراق را به عنوان آغاز کننده جنگ نمی شناخت و این موضوع باعث از دست دادن امتیازاتی برای ایران می شد که طبعا قابل قبول برای دولت و ملت ایران نبود.
نکته دیگر این که در زمان آزادسازی خرمشهر هنوز مهران و بعضی قسمت های دیگر از خاک ایران در دست عراق بود و شورای امنیت از طرفین خواسته بود که به مرزهای خود عقب بروند آن هم بدون هیچ اجبار یا ضمانت اجرایی و حتی تقبیح و شناساندن متجاوز! در حالی که هنگام اشغال کویت دیدیم که جامعه بین المللی چگونه به سرعت قطعنامه محکومیت عراق را صادر می کند و برای آزادی آن اقدام نیز می کند.
به طور حتم اگر در مورد ایران نیز جامعه بین المللی چنین عمل می کرد وعدالت را در مورد برخورد با متجاوز و جبران خسارت و ... برقرار می ساخت جنگ زودتر به پایان می رسید; زیرا دولتمردان ایران نیز راضی به جنگ و درگیری و تنش در منطقه نبودند.
علا وه بر این صدام و حامیانش هنوز و درآن زمان در افکار خام خود بودند و نمی خواستند بدون دریافت امتیازی کنار بکشند چنانچه که پس از پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران شاهد حمایت همه جانبه عراق از مخالفان ایران بودیم.
بهر تقدیر جنگ ادامه یافت و روز بروز دنیا نظاره گر پیروزی رزمندگان اسلا م بود.
میدان جنگ و جبهه هاکانون برخورد و آشنایی جوانانی بود که با فرهنگ و قومیت های مختلف از تمام نقاط ایران به جبهه های جنگ اعزام شده بودند. آنان دراین جبهه ها به توانائی ها و قدرت فرهنگی و استعداد خود پی بردند و بدین سان این نبرد هشت ساله عامل بیداری ملی ایرانیان گردید.
جنگ با پیروزی ایرانیان ادامه داشت و ابرقدرت های شرق و غرب و نیز حکومت های عرب حاشیه خلیج فارس نگران سرنوشت صدام شدند و ترس از ایجاد حکومتی مانند حکومت انقلا بی ایران باعث حمایت بی چون و چرا و کامل این دول از صدام گردید.
در حالی که ایران از لحاظ اقتصادی و نظامی در تحریم بود و برای تامین نیازهای جنگی خود در شرایط سختی به سر می برد، انواع واقسام ادوات جنگی ساخت غرب و شرق و هواپیماهای روسی و فرانسوی به عراق سرازیر شد.
خیل کارشناسان غربی و کمک های سخاوتمندانه کشورهای عربی به عراق در ادامه جنگ کمک شایانی کرد. اگر نبود کمک های اطلا عاتی غرب و تسلیحاتی روسیه و فرانسه و سایر کشورها و نیز سربازان اردنی و مصری و سودانی و ... و دلا رهای نفتی شیخ نشین های خلیج فارس، عراق یارای مقاومت نداشت.
آری، جنگ ادامه یافت چون غرب و شرق وحشت داشتند، از پیروزی تفکر استقلا ل طلب و پویا! ایران امیدوار بود بتواند خود مسئله راحل کند و با توجه به پشتوانه مردمی اش به پیروزی هم نزدیک شد. اما جنگ روانی فزاینده تمام دنیا علیه ایران، تحریم های نظامی و اقتصادی و نیز دخالت مستقیم آمریکا که با حمله به سکوهای نفتی ایران و سقوط هواپیمای مسافربری ایرباس انجام گرفت، نشان دادکه غرب به هیچ وجه تاب تحمل پیروزی ایران را ندارد.
از سوی دیگر تلفات نسبتا بالا ی انسانی جنگ، خسارات فراوان مالی واقتصادی و نابسامانی اقتصادی، دولت یران را به این نتیجه رساند که شرایط برای ادامه جنگ میسر نیست و بایستی آتش بس را قبول کرد.
اما به هر حال دلیل عمده توقف جنگ و پذیرش آتس بس از سوی ایران را می توان در آینده نگری امام (ره) نسبت به مصالح کشور، دین و انقلا ب خلا صه کرد.
در 27 تیر ماه 1367 دولت ایران نیز قطعنامه 598 را پذیرفت، اما این بار مهمترین خواسته ایران یعنی شناسائی متجاوز مد نظر قرار گرفت و می توان گفت اعتراف سازمان ملل متحد وآقای خاویر پرزدکوئیار، دبیر کل وقت آن، مبنی بر این که عراق مقصر اصلی جنگ و آغازگر آن است، خود یک پیروزی بزرگ برای انقلا ب اسلا می بود تا با وجود آن همه تبلیغات بر علیه جمهوری اسلا می مظلومیت و حقانیت ایران بر جهانیان ثابت شد.
امروز در حالی هفته دفاع مقدس را سپری کردیم که صدام در مسند قدرت عراق نیست تا بار دیگر در سالروز آغاز جنگ از آن نطق های آتشینش بخواند و خود را پیروز جنگ وایران را آغاز گر جنگ بداند! و درحالی یاد شهدای گرانقدر دفاع مقدس را گرامی می داریم که صدام آن دیکتاتور خون آشام به سزای اعمال ننگین خود رسیده است. 


نوع مطلب : فرهنگی میثاق، سیاسی میثاق، تصاویر میثاق، 
برچسب ها : جنگ، تاریخ، دفاع مقدس،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic